O zwierzętach i prawdziwych wartościach – w bibliotece szkolnej

Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jest to dobra okazja by pokazać, że “biblioteka szkolna to szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Pod takim właśnie hasłem obchodzono to święto w tym roku na całym świecie. Październik to także Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Pomyślałyśmy zatem, że to idealny moment by rozpocząć w bibliotece cykl “Lekcji  miłości do zwierząt” i zaszczepić w naszych czytelnikach wrażliwość oraz poczucie odpowiedzialności jaka spoczywa na nas z chwilą, gdy decydujemy się dać zwierzęciu dom.
Inspiracją do prowadzenia takich zajęć stała się książka Toma Justyniarskiego  “Psie troski”. To niezwykle poruszająca historia o trudnej przyjaźni chłopca i psa, która musi pokonać wiele przeszkód. Wypływa z niej głęboka wartość:
„Zwierzę, jako istota żyjąca,  zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą
Człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę.”
Zaproszeni do biblioteki uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli “Psie troski” w teatrzyku kamishibai przygotowanym z pomocą licealistek z klasy 4a.
"Psie troski" - teatrzyk kamishibai
Opowieść bardzo poruszyła młodych czytelników, którzy ochoczo wykonali własne karty do teatrzyku kamishibai i zaprezentowali je swoim kolegom i koleżankom.
         Prawa zwierząt według klasy 2d :
Prawa zwierząt według dzieci
 Zakończenie opowieści według klasy 3d :
Dalsze losy bohaterów książki "Psie troski" według klasy 3d
 Mamy nadzieję, że zajęcia spodobały się uczniom i zmusiły ich do głębszych refleksji i zainteresowania się losem naszych “braci mniejszych”.  Planujemy bowiem kolejne spotkania z teatrzykiem kamishibai i innymi zwierzęcymi bohaterami książek, których w naszej bibliotece nie brakuje.