Moja baba pruska – konkurs dla uczniów

Kamienne posągi baby pruskiej, mające wysokość do 1,5 metra, wbrew nazwie, przedstawiają postać mężczyzny (często wojownika).  Mają zaznaczone z grubsza rysy twarzy, w prawej ręce trzymają róg (rytualne naczynie do picia), w lewej czasami miecz lub tasak. Niektóre mają ręce złożone w krzyż na piersiach.

Znajdowano je na ziemiach dawniej zamieszkiwanych przez plemiona pruskie. Dziś baba pruska stała się znakiem rozpoznawczym Olsztyna i można ją zobaczyć na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Wśród uczniów klas I –VIII  Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie został przeprowadzony

konkurs MOJA BABA PRUSKA.

Spośród autorów prac wykonanych w dowolnej przestrzennej technice plastycznej i dostarczonych do szkoły zostali wyłonieni zwycięzcy:

• I miejsce zajął Dariusz Konczalski z klasy VII A,
  • II miejsce zajął Adam Wysocki z klasy III C,
  • III miejsce zajęła Jadwiga Wysocka z klasy VI G.
Baby pruskie - prace dzieci
Nagrodzone prace uczniów w konkursie “Moja baba pruska”