Pasowanie na czytelnika klas pierwszych

17, 18 i 25 lutego br. w naszej bibliotece odbyło się

pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

czyli uroczyste przyjęcie ich do grona czytelników biblioteki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Spotkanie przebiegało pod hasłem :

Witajcie w świecie książek

Po przywitaniu, pierwszoklasiści zostali zaproszeni na spacer po wypożyczalni, dowiedzieli się jak są rozmieszczone książki. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek.

Zwiedzanie wypożyczalni

Dalsza część uroczystości odbyła się w czytelni. Dzieci wygodnie zajęły miejsce na dywanie i mogły obejrzeć przygotowaną specjalnie dla nich prezentację. Wysłuchały piosenki M. Szcześniaka „Mała książka – wielki człowiek”, odgadywały zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych i lubianych książek.
Bajkowe zagadki
Dzieci celująco zdały „bajkowy egzamin”.
Następnie odbyła się pogadanka na temat zalet płynących z czytania w oparciu o wiersz H. Łochockiej „Książka czeka”, krótkich filmików naszych czytelników oraz piosenek.
Prezentacja książek przez starszych czytelników
Dzieci wysłuchały także skarg i próśb książek o ich szanowanie, po czym uroczyście ślubowali:

Ślubowanie klas pierwszych

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę spotkania nasi nowi czytelnicy otrzymali  Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, a także list skierowany do rodziców zachęcający do wspólnego czytania z dziećmi oraz piękne dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Pasowanie na czytelników

Dyplomy czytelnika klas pierwszych

Gratulujemy i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.