Dzień Flagi. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W maju obchodzimy ważne dla każdego Polaka święta: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. W tych dniach w całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię naszego państwa.

Konstytucja 3 maja 1791 roku

3 maja 1791 roku został przyjęty przez sejm projekt konstytucji – stąd nazwa Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie, po amerykańskiej. Na mocy Konstytucji 3 maja w Rzeczypospolitej zniesiono wolną elekcję, przestawało obowiązywać liberum veto, a tron miał być odtąd dziedziczny. Umacniała ona również zasadę trójpodziału władzy: władza ustawodawcza (dwuizbowy sejm), władza wykonawcza (król i Straż Praw, czyli rząd), władza sądownicza.

Z okazji tych świąt uczniowie i nauczyciele ZSO nr 3 zaangażowali się w akcję

„Jak świętuję ważne dni?”

Dzieci z klas I – III wykonywały dowolną techniką flagę naszego kraju.

Kolaż prac dzieci FLAGA POLSKI

Uczniowie klas IV – VIII oraz LO wzięli udział w quizie wiedzy o symbolach narodowych i Konstytucji 3 maja.

zobacz buton Klasa VIII e włączyła się do akcji, popularyzując wiedzę o konstytucji na stronie internetowej szkoły.

Wkrótce PREZENTACJE uczniów:

• Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r.
  • Krótki rys historyczny
  • Konstytucja 3 Maja