SZKOŁA PAMIĘTA

Ogólnopolska akcja MEN ,,Szkoła pamięta”.

Od kilku lat bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”, której celem jest organizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia.

W ramach tego przedsięwzięcia IX LO opiekuje się grobami zmarłych członków Związku Polaków w Niemczech:

– Michała Lengowskiego – ludowego poety, działacza społecznego, zbieracza pieśni ludowych; uczestnika akcji plebiscytowej 1920, działacza Związku Polaków w Niemczech;

– Pelagii Stramkowskiej – wielkiej postaci „Gazety Olsztyńskiej”, która rozprowadzała polskie książki, pomagała polskim jeńcom, po wojnie wraz z Wandą Pieniężną organizowała stołówkę, a od 1975 r. prowadziła księgarnię przy ul. Lanca;

– Emilii Sukertowej-Biedrawiny – polskiej pisarki, działaczki społeczno–oświatowej oraz turystycznej związanej z Warmią i Mazurami.

groby

Ważnymi postaciami, których grobami opiekujemy się od lat są też:

– Zdzisław Sięga ps. Czarny – członek”Szarych Szeregów”, uczestnik Powstania Warszawskiego,

– Ludwika Stramkowska – działaczka ruchu polskiego, aresztowana za pomoc jeńcom polskim zatrudnionym w Olsztynie.

Od lat dbamy również o grób wieloletniego dyrektora ZSO 3 – Stanisława Gierby oraz groby naszych absolwentów i pomniki upamiętniające ważne wydarzenia w historii Polski i regionu.

Coroczny zwyczaj odwiedzania cmentarzy podtrzymywany jest przez uczniów SP Nr 25 i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy opiekują się nagrobkami na cmentarzu przy ul. Poprzecznej –zapalają symboliczne znicze na pomnikach upamiętniających żołnierzy poległych w czasie działań wojennych oraz ofiary mordu w Katyniu. Dbają też o opuszczone, zapomniane groby w myśl hasła:

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” 

(Ks. Jan Twardowski)

groby

 

 

Skip to content